قالیشویی سراج
منو موبایل

قالیشویی سراج

شستشو فرش ماشینی - قالیشویی سراج

شستشو قالی ماشینی

می توان از قالی بعنوان یک کالا بادوام بالا یاد کرد. این کالا برای نگهداری نیز، نیاز است که هر یک مدت یکبار مورد شست و شو قرار گرفته و تمام آلودگی و غبارها و … از روی آن از بین برود. با توجه به اینکه قالی سطح بسیار زیادی از زمین را پوشش میدهد، در نتیجه خیلی زیاد نیز کثیف می شود و انواع لکه های مختلف روی آن پدیدار می شود.

یکی از بیشتری معضل های خانم های خانه دار همین شست و شو فرش است. این دغدغه با نزدیک شدن به عید نوروز نیز افزایش می یابد. خانه تکانی یکی از رسوم قدیمی ایرانی ها است که این کالا نیز یکی از کالا خیلی مهم در خانه است در نتیجه حتما برای شستشو قالی های خود، قالیشویی های معتبر را شناسایی کنید.

شستشو قالی ماشینی در خانه

شستشو شو این نوع از قالی در مراحل مختلف و با فرآیندهای مختلف نیز اجرا می شود. که روش کلی آن این است که در ابتدا غبارگیری قالی بطور کامل انجام شده و سپس فرش را به طور کامل خیس می کنند و در آخر دستگاه اتوماتیک عملیات شستن و آبکشی را انجام میدهد. گاهی هم افراد قالی را خودشان مورد شستشو قرار می دهند و از مواد شوینده مختلف نیز استفاده میکنند. در ادامه با انواع شستشو قالی ماشینی بیشتر آشنا خواهید شد.

نحوه شستشو فرش ماشینی با شامپو فرش

در ابتدا می توان خاک و غبار فرش را با استفاده از جاروبرقی از بین برد. لازم به ذکر است که حتما از یک برس نرم استفاده کنید زیرا موجب جلوگیری از آسیب رساندن به الیاف فرش می شود. همچنین از آب گرم و یا ولرم استفاده کنید. درجه دما آب به راحتر شستشن قالی نیز کمک میکند.

شما میتوانید برای شستشو قالی خود از انواع شوینده ها استفاده کنید مانند جوهر نمک که قدرت پاکنندگی بالایی دارند. البته این را هم در نظر بگیرید که ممکن است به قالی شما نیز آسیب برسانند. انتخاب یک شوینده خوب بسته به میزان کثیفی قالی نیز دارد.شما میتوانید شامپو فرش را با آب ولرم ترکیب کنید و با برس نرم روی قالی حرکت دهید و در مرحله بعدی با دستمال و یا حوله کف و آب را جمع آوری کنید.

شستشو فرش ماشینی به روش سنتی

در این نوع روش به یک سطح سخت و شیبدار نیاز است، مانند سیمان و … .

غبارگیری فرش به صورت سنتی و با وارد کرد ضربه انجام می شود. سپس فرش را روی زمین پهن کرد و کاملا خیس میکنند. مرحله بعدی به وسیله ترکیب آب گرم و مواد شویند و همچنین با استفاده از برس نرم روی قالی حرکت می دهند.

مرحله بعدی شستشو و آبکشی فرش با آب خالی میباشد. حتما به این نکته توجه کنید که همه ی مواد شونده در هنگام آبکشی از فرش خارج شده و در حد امکان آب فرش را خارج نمایید.

نکته: توجه داشته باشید که فرش کامل خشک شده باشد و بعد در محل مورد نظر پهت شود. زیرا هنگامی که فرش مقداری خیس باشد، محل بسیار مناسبی برای رشد کپک ها و بدبویی قالی میباشد که به مرور زمان باعث پوسیدگی قالی شما می شود.

نحوه شستشو فرش زمینه روشن

یکی از دغدغه هایی که اکثرا مردم نسبت به خرید قالی های روشن دارند، این است که به بسیار سریع آلودگی و کثیفی در زمینه ی این گونه قالی ها قابل مشاهده است و هنگام خرید اینگونه فرش ها تردید زیادی نیز به وجود می آید. در ادامه شما مطالعه خواهید کرد که اینگونه فرش ها را چگونه به وسیله شامپو آمونیاک تمیز کنید.

در ابتدا نیاز است که شما فرش خود را از لکه هایی که موجود است تمیز کنید. ترکیبی با دو فنجان آب گرم و سرکه سفید و 2 قاشق شامپو فرش آماده کنید و درون بطری اسپری تخلیه کنید.این ترکیب را میتوانید در هر محیطی ار فرش که نیاز به از بین بردن لکه دارد، اسپری کنید و پس از آن با اسفنج و یا حوله روی فرش بکشید تا تمیز و براق شود. در نهایت این فرآیند را چند بار تکرار کنید تا فرش براق، خشک و تمیز شود.

اگر فرش به تمیزی دلخواه شما نرسید میتوانید از ترکیب قوی تری نیز استفاده کنید. ترکیب محلول سفید کننده کلری و یا پراکسید هیدروژن 3 درصد و ترکیب آن با آب گرم.

توجه: ترکیب سفید کننده کلری با پراکسید هیروژن بسیار خطرناک بوده و این کار را انجام ندهید، زیرا امکان انفجار و به وجود آمدن گاز های سمی وجود دارد.

هنگامی که از هر کدام از این محلول ها استفاده میکنید؛ حتما سریع بعد از آن فرش را خشک کنید زیرا ماندگاری این مواد روی قالی سبب پوسیدگی الیاف و تار و پود های فرش شما می شود.

در هنگام تمیز کردن قالی میتوانید قسمت هایی که دارای لک هستند با استفاده از مسواک نرم تمیز کنید تا آلودگی و کثیفی به طور کامل خارج شود.

نحوه از بین بردن چروک های فرش شسته شده

ممکن است که بارها شما شاهده چروک شدن فرش های خود در هنگام خشک شدن قالی پس از شستشو باشید. در ادامه به شما آموزش میدهیم که چگونه قالی های خود را از چروک خارج کنید.

یکی از مواردی که تاثیر بسیار خوبی در از بین بردن چروک قالی دارد، بخارشو کردن قالی است. خیلی ساده میتوانید با استفاده از این دستگاه ناحیه هایی که قالی چروک شده است را درست کنید.

استفاده از اجسام سنگین نیز در  از بین بردن چروک کمک میکنند. شما میتوانید برای اینکار ابتدا اندگی آب را روی چروک فرش ریخته و پس از آن یک جسم سنگین روی قسمت مورد نظر قرار دهید. پس از گذشت زمانی کوتاه، شاهد این خواهید بود که چروک به راحتی از بین خواهد رفت.