قالیشویی سراج
منو موبایل

قالیشویی سراج

فرش چند رج خوبه

نحوه رج شماری فرش دسبافت و ماشینی

فرش دستبافت چند رج خوبه ؟ آیا تعداد رج فرش ارتباطی با قیمت و کیفیت فرش دستبافت دارد؟در این مقاله از سایت قالیشویی سراج میخواهیم به فرش های دستبافت  و رج شماری فرش دستبافت بپردازیم.

بررسی رج شماری فرش های دستبافت

رج فرش درواقع نشان دهنده ی تراکم و ظرافت بافت فرش دستبافت می باشد ، بسیاری از فرش های دستبافت معمولی چیزی در حدد 25 الی 30 رج می باشند ، این تعداد گره در هر هفت سانت برای فرش های مناطق ترک ، و 6.5 سانت برای مناطق فارس از عرض فرش محاسبه می شود و شمارش آن از پشت فرش باید صورت پذیرد یعنی تعداد رج های فرش کاشان بر اساس تعداد گره های فرش در 6.5 سانت از عرض فرش محاسبه می شود ولی فرش تبریز 7 سانت از ان را باید شمارش کرد . طبیعتا هرچه غرش از نخ های ظریف تر استفاده شود ، تعداد رج های آن بیشتر شده و جزئیات در نقشه بهتر مشخص می شود هرچند قیمت فرش نیز بر اساس رج آن بالاتر رفته و درصورتی که دو فرش از نظر ابعاد و نوع بافت و نقشه یکسان باشند ، فرشی که رج های بیشتری دارد ، گران تر می باشد زیرا زمان و زحمت بیشتری برای بافت آن صرف شده است.

هرچند باتوجه به نوع نخ ، بافت و نقشه فرش ، قیمت هر فرش دستبافت بسیار متفاوت خواهد بود و در زمره فرش های معمولی یا اعلا قرار خواهد گرفت.

در فرش های ماشینی معمولا به جای رج از تراکم فرش صحبت می شود که به معنای تعداد گره ها در واحد سطح برای مثال سانتی متر مربع می باشد.

در ادامه بخوانید: بهترین مواد شوینده برای فرش

 

تفاوت رج شماری فرش دستباف با تراکم فرش ماشینی

در فرش ماشینی از اصطلاح ۳۵۰ شانه، ۵۰۰ شانه و ۷۰۰ شانه استفاده می شود. منظور از شانه، شانه ماشین بافندگی است و عددی که در جلوی این اصطلاح گفته می شود منظور تعداد دندانه در یک متر است.

از هر دندانه شانه ماشین بافندگی دو نخ تار عبور می کند و به این ترتیب به ازای هر شانه ماشین بافندگی، یک گره در فرش بافته می شود. به این ترتیب فرش ۵۰۰ شانه دارای ۵۰۰ گره در یک متر عرض فرش است و می توان تراکم آن را معادل فرش دستباف ۳۲ رج دانست. البته باید توجه داشت که در تولید فرش ماشینی از گره «U» یا «بی گره» استفاده می شود.

در ادامه بخوانید: آیا می توان ریشه های فرش دستباف را ترمیم کرد؟

اصطلاحات متداول رجشماری فرش دستبافت ایرانی

۶ لا و ۹ لا :

این اصطلاح درفرش های دستبافت نایین متداول است. منظور تعداد لای نخ پنبه ای است که در تار های فرش دستبافت نائین استفاده می شود.

هرچه نخ لای کمتری داشته باشد، نخ تار نازک تر و ظریف تر می باشد و طبیعتا فرش ظریفتر می شود. معمولا فرش ۶لا معادل رجشمار ۶۰است و فرش ۹ لا معادل رجشمار ۵۰است. فرش دستبافت نائین با نخ های 4 لا و ۱۲ لا نیز بافته می شود که اولی معادل رجشمار ۷۵ و دومی معادل رجشمار ۳۰ است.

جفت:

این اصطلاح در فرش کرمان متداول است و منظور تعداد جفت تار (یا تعداد گره) در دو گره ذرعی یا ۱۴ سانتیمتر است. مثلا فرش ۱۰۰جفت دارای ۱۰۰ جفت تار ( یا ۱۰۰ گره) در ۱۴ سانتیمتر است. بنابراین، این فرش معادل ۲۸ رج است.

گاهی اوقات از اصطلاح «خفت» استفاده می شود و منظور تعداد گره در تمام عرض فرش است. مثلا وقتی گفته می شود ۲۰ تا ۱۰۰ تایی( یا ۲۰۰۰ خفت) در فرش ۶ متری، یعنی در ۲ متر عرض فرش تعداد ۲۰۰۰ گره وجود دارد. این فرش بنابراین معادل فرش ۶۵ رج است.

خونه:

این اصطلاح در فرش های بافت کاشان متداول است.

هر «خونه» دارای ۱۰ گره است و در این اصطلاح منظور تعداد «خونه» در نصف عرض فرش است. مثلا فرش ۴۶ خونه ۶ متری، دارای ۴۶۰ گره در یک متر عرض فرش است.

بنابراین این فرش معادل ۳۰ رج است.

۱۰۰ تایی:

این اصطلاح در فرش های بافت اصفهان متداول است و منظور تعداد ۱۰۰ تایی گره در 10 سانت عرض فرش است.

تون:

این اصطلاح در یزد متداول است. در این روش تعداد تون به تعداد نخ تار گفته می شود که در نصف عرض فرش کشیده می شوند و به این ترتیب در نصف عرض فرش معادل نصف عدد تون گره بافته خواهد شد. مثلا «فرش ۸۴۰ تون» شش متری دارای ۴۲۰ گره در یک متر عرض فرش است. بنابراین این فرش معادل ۲۸ رج است.

رجشمارها در فرش تبریز

فرش تبریز از فرش های مشهور دستبافت ایرامنی بوده که با ترکیب الیافی مانند نخ ، پشم ، کلک و ابریشم بافته می شود و از فرش های قیمتی می باشند اما هر فرش تبریزی چنین ویژگی هایی را ندارد. تراکم فرش تبریز را می‌توان به صورت زیر تقسیم بندی کرد :

۲۵ × ۲۵ : از انواع ارزان فرش دستباف به حساب می‌آیند و برای عرضه به بازار در نظر گرفته می‌شوند.

۳۰ × ۳۰ : ازجمله فرش‌های  دستباف معمولی تبریز هستند که این روزها کمتر بافته می‌شوند.

۳۵ × ۳۵ : این نوع از فرش‌های تبریز بیشتر موردتوجه کشورهای اروپایی است.

۴۰ × ۴۰ ، ۵۰ × ۵۰ ، ۶۰ × ۶۰ و بالاتر از این اعداد به عنوان فرش‌های نفیس ریزبافت تبریزی به شمار می‌آیند که در بافت آنها از الیاف ابریشم استفاده می‌شود.

مطالب مرتبط

قالیشویی حرفه‌ای و مطمئن در تهران | بهترین خدمات شستشوی فرش

آیا به دنبال یک قالیشویی حرفه‌ای و مطمئن هستید؟ قالیشویی ما با بهره‌گیری از تجربه و تخصص، آماده ارائه بهترین […]

< 1 دقیقه مطالعه مشاهده
تمیز کردن لکه فرش

تمیز کردن لکه فرش

تمیز کردن لکه های فرش یا به عبارت تخصصی تر ، لکه برداری فرش بر خلاف تصور عموم امری تخصصی […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده

نحوه از بین بردن چین و چروک فرش

نحوه رفع چروک فرش نحوه رفع چروک فرش، با توجه به علت ایجاد چین و چروک می تواند بسیار متفاوت […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده