قالیشویی سراج
منو موبایل

قالیشویی سراج

ترمیم ریشه فرش دستبافت

آیا می توان ریشه های فرش دستباف را ترمیم کرد؟

آیا ترمیم ریشه فرش دستباف در منزل امکان پذیر است؟

ترمیم ریشه فرش دستباف

تعویض ریشه فرش دستباف

ترمیم ریشه فرش دستباف به خصوص ریشه فرش دستباف امری بسیار تخصصی بوده که از تشخیص جنس نخ تا نحوه اجرای کار نیاز به تخصص و تجربه کافی می باشد و درصورت عدم وجود تخصص کافی امکان آسیب جدی به ریشه ها و حتی خود فرش وجود داشته و در مواردی ممکن است لازم باشد تا تمام ریشه از نو بافته شود (تعویض ریشه).

در صورتی که شما هم در خانه خود فرش دستباف دارید لازم است نکات زیر را جهت نگهداری صحیح ریشه های فرش رعایت کنید.

از جمله این نکات، خشک نگهداشتن فرش و ریشه فرش می باشد، رطوبت از اصلی ترین عوامل پوسیدگی فرش می باشد که از علائم آن می توان به شل شدن بافت فرش، سیاه شدن پشت فرش، پارگی های موازی با یکدیگر و مواردی از این قبیل اشاره کرد.

دومین نکته، تا نکردن ریشه فرش دستباف به زیر فرش می باشد، بسیاری از خانم ها برای نظم و ترتیب خانه و افزایش زیبایی، ریشه های فرش را به زیر فرش تا می نمایند که به دلیل ایجاد خط برش بر روی فرش و ریشه موجب پارگی و پوسیدگی ریشه ها می گردد.

در ادامه بخوانید: رفوگری فرش در منزل

سومین نکته ای که بسیاری از افراد به آن توجه نکرده و باعث پوسیدگی بسیار شدید فرش بخصوص فرش دستباف می گردد استفاده از شامپو فرش می باشد که علاوه بر پوسیدگی احتمال ترکیب رنگ های فرش را نیز بالا می برد.

اما به هر حال درصورتی که ریشه های فرش شما دچار اسیب گردید نگران نباشید، زیرا ریشه فرش ها از جمله قسمت های است که قابل ترمیم یا تعویض می باشد.

ترفندی برای ریشه های فرش دستباف

ترمیم ریشه های فرش دستباف می تواند گزینه ی مناسبی از جهت کاهش هزینه برای مشتریان باشد ، اما نیاز است پیش از اقدام ابتدا توسط استاد کا ررفوگر بررسی و علت تخریب ریشه فرش مشخص گردد.

برخی از آسیب های وارد شده به ریشه فرش دستباف می تواند مورد ترمیم قرار گیرد، مانند پارگی ناشی از کشش یا فشار بیش از حد برروی ریشه فرش ، بریدگی ناشی از اجسام تیز.

اینگونه اسیب ها به دلیل سالم بودن سایر نواحی ریشه فرش، قابل تعمیر بوده و در صورت اجرا توسط استاد کار ماهر، امکان تشخیص قسمت های ترمیم شده وجود نخواهد داشت و مانند روز اول خواهد شد اما در صورت عدم وجود تخصص کافی ممکن است نتیجه نهایی با آنچه در تصورات شماست تفاوت داشته باشد.

همچنین باعث افت زیبایی و ارزش فرش شما گردد. قالیشویی سراج با بیش از 30 سال تجربه در امر ترمیم ریشه فرش دستباف اعلا، ابریشم، کیفیت خدمات خود را به صورت کتبی ضمانت می نماید.

ترمیم ریشه فرش دستباف

ترمیم ریشه در مواقعی می تواند اشتباه محض و به تعبیری پول دور ریختن باشد. زمانی که فرش شما به طور کامل دچار پوسیدگی ریشه شده است، ترمیم قسمت های خاصی از آن دردی را دوا نمی کند. بلکه باید تمام ریشه بریده و از نو بافته شود، که این امر هرچند هزینه بالایی خواهد داشت.

اما در صورت اجرای صحیح، استفاده از متریال و نخ های مرغوب و دقت استاد کار، می تواند فرش شما را چندیدن برابر زیبا تر نموده و همچنین از آسیب های جدی مانند: ریزش بافت فرش که در اثر پوسیدگی و پارگی ریشه ها به مرور اتفاق می افتد جلوگیری می نماید. این اتفاق می تواند موجب ناقص شدن نقشه فرش شما گردد که باعث افت شدید قیمت و زیبایی فرش می گردد.

همچنین در صورتی که آسیب وارده به ریشه فرش دستباف بدلیل ایجاد خط برش ناشی از تا کردن ریشه فرش ها به زیر فرش بوجود آمده باشد، با توجه به ضعف نقطه اتصال ریشه به بافت فرش به صورت سراسری از ابتدا تا انتهای ریشه فرش، ترمیم نقاط پاره شده توصیه نمی گردد و بهتر است تمام ریشه تعویض گردد.

ترمیم ریشه فرش دستباف در مواقعی که قسمت کوچکی از ریشه بدلیل فشار بیش از حد مانند زمانی که می خواهید فرش پهن شده را جابجا نمایید و این کار را با گرفتن ریشه ها انجام می دهید، می تواند انتخاب مناسبی باشد. همچنین در مواقعی که قسمت کوچکی از ریشه ها بدلیل پا خور بودن آن مناطق دچار ساییدگی گردیده نیز می تواند انتخاب مناسبی باشد یا زمانی که ماده ای رنگی بر روی نقطه ای از ریشه های فرش ریخته و حتی با لکه برداری نیز لکه فوق باقی مانده نیز می تواند ان قسمت از ریشه را برش داده و ترمیم گردد.

ریشه زنی فرش دستباف

در اولین قدم از ترمیم فرش های دستباف باید جنس نخ بکار رفته در ریشه فرش و کد رنگ نخ مشخص گردد زیرا در صورت استفاده جنس یا رنگ متفاوتی از نخ، قسمت ترمیم شده کاملا مشخص و واضح خواهد بود.

ترمیم ریشه فرش با دست

نحوه ترمیم ریشه فرش دستباف

در مواردی که ریشه فرش سالم بوده و تنها از قسمت اتصال به فرش جدا گشته، می توان با استفاده از نخ های نازک اما مقاوم از جنس پلی استر، ریشه را بر روی فرش فیکس کرده و فرش را رفو کرد. اما در مواردی که بافت خود ریشه دچار آسیب گردیده عملیات ترمیم ریشه فرش دستباف بسیار پیچیده تر خواهد بود و استاد کار رفوگر باید پس از برش قسمت آسیب دیده، آن قسمت را همانند قسمت های دیگر فرش ببافد که این امر نیاز به تخصص بیشتری دارد.

اگر به دنبال قالیشویی هستید که با خوش قولی و قیمتی منصفانه، خدمات با کیفیت ترمیم ریشه فرش دستباف را ارائه دهد می توانید با شعب قالیشویی سراج در سراسر تهران تماس بگیرید تا در اسرع وقت جهت خدمت رسانی به شما حاضر شوند.

هزینه ترمیم ریشه فرش دستباف بر اساس موارد زیر است:

  • نوع ریشه
  • کیفیت بافت
  • نوع فرش

بسیار متفاوت باشد. در حال حاضر ترمیم ریشه فرش دستباف در برخی از قالیشویی ها با کیفیتی بسیار پایین ارائه می گردد که رفوگر بدلیل افزایش سرعت کار و بازدهی بیشتر از تراکم و گلیم بافت ریشه می کاهد و درنتیجه کار دو تا سه برابر سریع تر انجام می شود و طبیعتاً هزینه پایین تری را برای مشتریان به همراه خواهد داشت.

این نوع از ریشه معمولا در بازار فرش بسیار رایج تر بوده و بدلیل حجم بالای کار معمولا از این روش جهت ترمیم و تعویض ریشه فرش دستباف استفاده می شود.

در نوع دیگری از ترمیم ریشه ریشه های آماده را تنها با دوخت به فرش وصل می نمایند، این نوع تعویض ریشه از نظر کارایی و زیبایی حتی از روش قبل هم ضعیف تر بوده و در اولین شستشوی فرش دچار پارگی و شل شدن ریشه ها می گردد و به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

نوع آخر که همواره در قالیشویی سراج از این نوع تعویض و ترمیم ریشه استفاده می شود. بافت رج به رج ریشه به همراه گلیم بافت کامل، زنجیره و در نهایت دوگره که باعث استحکام بی نظیر ریشه ها و عمر بسیار طولانی ریشه ها می گردد. در صورت تمایل می توانید جهت مشاهده نمونه کار ها پیج اینستاگرام قالیشویی سراج به آیدی seraj_carpet را دنبال نمایید یا به صورت حضوری به دفتر مرکزی قالیشویی سراج واقع در: خیابان دلاوران، خیابان سراج، نبش خیابان رئیس علی دلواری مراجعه نمایید.

لازم به ذکر است نگهداری فرش دستباف به خصوص ریشه های فرش از اهمیت بالایی برخوردار است و آسیب ریشه های فرش می تواند باعث ریزش بافت های فرش گردد که هزینه تعمیر آن را بسیار افزایش می دهد. جهت نگهداری از ریشه فرش های دستباف می توان به جای تا کردن زیر فرش یا چسب زدن به آنها که موجب چسبیدن شیره چسب به ریشه های فرش، می توان از کاورهای ریشه استفاده نمود. شما می توانید کاور ریشه فرش را نیز به قالیشویی سراج سفارش دهید تا پس از شستشوی فرش هایتان ریشه ها را به صورت کاملا مرتب و کاور شده برایتان بیاورند.

قالیشویی سراج با استفاده از بهترین نخ های طبیعی و استاد کار های ماهر رفوگر، تمامی خدمات شستشو و رفو فرش های ماشینی، ابریشمی و دستباف را با ضمانت کیفیت و جلب رضایت مشتری ارائه می نماید.

جهت ترمیم ریشه فرش دستباف میتوانید با شعبه مرکزی به شماره: ۰۲۱۷۷۴۹۰۵۲۵ ارتباط برقرار کنید.

مطالب مرتبط

قالیشویی حرفه‌ای و مطمئن در تهران | بهترین خدمات شستشوی فرش

آیا به دنبال یک قالیشویی حرفه‌ای و مطمئن هستید؟ قالیشویی ما با بهره‌گیری از تجربه و تخصص، آماده ارائه بهترین […]

< 1 دقیقه مطالعه مشاهده
تمیز کردن لکه فرش

تمیز کردن لکه فرش

تمیز کردن لکه های فرش یا به عبارت تخصصی تر ، لکه برداری فرش بر خلاف تصور عموم امری تخصصی […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده

نحوه از بین بردن چین و چروک فرش

نحوه رفع چروک فرش نحوه رفع چروک فرش، با توجه به علت ایجاد چین و چروک می تواند بسیار متفاوت […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده