قالیشویی سراج
منو موبایل

قالیشویی سراج

شستشو فرش تمام ابریشم

شستشو فرش تمام ابریشم

متاسفانه بسیاری از افراد از حساسیت شستشو فرش تمام ابریشم به خصوص فرش های ابریشمی اگاهی نداشته و به همین دلیل فرش های ابریشمی خود را به قالیشویی هایی با سابقه ی کم و غیر متخصص می دهند که به واسطه شستشوی مشابه با فرش های ماشینی، آسیب های جبران ناپذیری به فرش های ابریشمی وارد می شود که در مواردی امکان تعمیر و ترمیم آن وجود نخواهد داشت.

استفاده از آب گرم در شستشو قالی تمام ابریشم باعث از بین رفتن بافت های قالی شما می شود. پس از شستشوی قالی با استفاده از آب گرم خود داری کنید. بهترین حالتی که می توان قالی تمام ابریشم را شستشو نمود، استفاده از آب ولرم و یا آب با دمای معمولی است.

انواع فرش ابریشمی:

  1. فرش تمام ابریشم
  2. فرش گل ابریشمی
  3. فرش کف ابریشمی
  4. فرش کرک ابریشمی

طریقه شستن فرش دستباف ابریشم

فرش های ابریشمی بسته به نوع بافت و میزان ابریشم به کار رفته در آن به انواع مختلفی تقسیم می شوند. همچنین در شستشو فرش تمام ابریشم و انواع مختلف آن باید نکاتی را نیز رعایت نمود.

فرش های تمام ابریشم: فرش هایی که تمام اجزای آن مثل تار و پود و تمام بافت فرش از جنس نخ های ابریشم طبیعی بوده و حساس ترین شستشو را دارد به طوری که حتی دمای آب نامناسب هم می تواند موجب تخریب بافت های فرش، نخ نما شدن، شل شدن، اختلاط نقشه و رنگ و حتی گسسته شدن بافت فرش گردد که البته این نوع آسیب تنها در فرش هایی با بافت ضعیف رخ می دهد.

فرش های تمام ابریشم گران قیمت ترین نوع فرش دست بافت بوده و استفاده از شوینده های معمولی می تواند موجب واکنش رنگ الیاف فرش گردد. در نتیجه حتما باید پیش از شستشو فرش تمام ابریشم این گونه از فرش ها از ثابت ماندن رنگ فرش در طی شستشو اطمینان حاصل کرد. به همین جهت استفاده از فیکساتور رنگ پیش از عملیات شستشو می تواند احتمال اختلاط رنگ و تغییر رنگ در فرآیند شستشو را کاهش دهد.

شستشو فرش تمام ابریشم

فرش های تمام ابریشم ریز بافت ترین نوع فرش دستبافت در بین تمام فرش های دستبافت بوده و در نتیجه معمولا نقشه هایی که در این نوع فرش ها بکار برده می شود نقشه هایی با جزئیات بسیار زیاد می باشد که همین امر یکی از عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت فرش های تمام ابریشم می باشد. فرش های تمام ابریشم از مقاومت بالایی در مقابل ساییدگی داشته و از لطافت و نرمی بی نظیری برخوردارند.

ریشه فرش های تمام ابریشم از جنس ابریشم بوده و باید در حفظ سلامت آن دقت بسیار زیادی داشت زیرا ترمیم یا تعویض ریشه فرش های تمام ابریشم، باتوجه به جنس نخ که ابریشم می باشد و ریز بافت بودن فرش، بسیار سخت و بسیار هزینه بر می باشد.

در ادامه بخوانید: چند نکته کلیدی و مهم در شستشو قالی

پس بهتر است به هیچ عنوان به آنها چسب نزده و در زیر فرش نیز تا نگردد. در صورتی که فرش شما تابلو فرش می باشد جای نگرانی از این مورد وجود ندارد اما اگر سایز فرش شما بزرگ بوده و در کف منزل استفاده می شود، بهتر است حتما از کاور های ریشه فرش جهت سلامت و زیبایی ریشه فرش استفاده نمایید. فرش های تمام ابریشم به علت لیز بودن سطح آن و قیمت های بسیار بالا ، معمولا سایز های بزرگ تولید نمی شود.

استفاده از مواد شوینده معمولی که میزان اسدی و قلیایی آن چک نشده می تواند باعث ایجاد تغییر رنگی سراسری در نخ های فرش تمام ابریشم گردد. پس حتما باید با مواد اختصاصی که جهت شستشو فرش تمام ابریشم تولید شده اند استفاده کرد. برخی شوینده های طبیعی که مواد تشکیل دهنده آن طبیعی بوده و درصد اسیدی-بازی بودنش نیز تست شده برای این امر مناسب تر هستند.

نوع دیگری از فرش های دست بافت ابریشمی که بیشتر جهت استفاده در کف منزل استفاده می شود و از نرمی و لطافت بسیار زیادی برخوردار است فرش های کرک ابریشم می باشد، این گونه فرش ها نیز از قیمت بسیار بالایی برخوردار بوده اما قیمت به مراتب پایین تری از فرش های تمام ابریشم داشته و به همین دلیل سایزهای بزرگتر آن راحت تر یافت می شود.

در ادامه بخوانید: نحوه ترمیم ریشه فرش دستباف

فرش های کرک ابریشم، فرش هایی می باشند که بافت آنها از ترکیب ابریشم و کرک بافته می شود و به نوعی اعلا ترین نوع فرش گل ابریشم به حساب می آیند. در این بین فرش هایی که چله آنها نیز از ابریشم باشد قیمت های بسیار بالاتری نسبت به فرش های کرک ابریشم با چله نخ دارند. فرش های کرک ابریشم نیز همانند فرش های تمام ابریشم نیاز به مراقبت و شستشوی ویژه دارد.

پیش از شستشوی فرش های کرک ابریشم ابتدا باید نوع چله فرش جهت انتخاب شوینده مناسب و روش شستشو مشخص گردد. زیرا فرش های چله ابریشم در دمای آب نسبتا پایین تری نسبت به فرش های چله نخ شستشو می گردد، تا بافت ابریشم درون چله ها دچار گسستگی نگردد. همچنین نوع و غلظت فیکساتور مورد استفاده در فرش های کرک ابریشم نسبت به تمام ابریشم کمتر است که باعث کاهش هزینه شستشو برای مشتری می گردد.

لکه گیری فرش ابریشم

معمولا فرش های کرک ابریشم ابتدا نیاز خاک گیری و سپس شستشو دارند که این امر باعث براق شدن و بهتر شدن نتیجه شستشو می گردد. فرش های کرک ابریشم پس از شستشو با مواد شوینده مناسب، در دستگاه آبگیر قرار گرفته و سپس در زیر آفتاب پهن می گردد. زیرا نور آفتاب باعث براق تر شدن و به اصطلاح زنده شدن ابریشم های فرش می گردد.

نکاتی مهم در شستشو فرش تمام ابریشم

نکته بسیار مهم راجع به شستشو فرش تمام ابریشم و کرک ابریشم این است که مایعات رنگی مانند چای و قهوه می تواند باعث رنگ گرفتن الیاف فرش گردد، در صورتی که چنین اتفاقی افتاد سریعا با نزدیک ترین شعبه قالیشویی سراج تماس گرفته تا متخصصین ما جهت شستشو و ترمیم رنگ فرش اقدام نمایند. درصورتی که مدت زیادی از این اتفاق بگذرد احتمال ترمیم صد در صدی رنگ فرش کمتر می شود و ممکن است حاله ای از رنگ بر روی فرش باقی بماند.

شستن فرش ابریشم در منزل

همچنین در صورت استفاده از شامپو فرش بر روی فرش های ابریشم و کلک ابریشم، باتوجه به طبیعی بودن الیاف آن، فرش شما سریعا دچار نوعی پوسیدگی ناشی از باقی ماندن مواد شوینده در تار و پود فرش می گردد که در ابتدا مقداری تغییر رنگ در پشت فرش مشاهده می شود و با کوچکترین فشاری بر بافت های فرش فرش دچار گسستگی بافت و پارگی های شدید می شود پس به هیچ عنوان خشکشویی فرش به خصوص فرش های دستبافت توصیه نمی گردد و می تواند فرش شما را به کلی نابود نماید این اتفاق حتی برای فرش های نو نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

نوعی دیگر از فرش های ابریشم، فرش های گل ابریشم و ابریشم برجسته می باشد که این نوع از فرش به دلیل زیبایی دوچندان و قیمت های نسبتا پایین تری نسبت به فرش های تمام ابریشم از محبوبیت بیشتری برخوردار است. نگهداری فرش های گل ابریشم از این حیث اهمیت دارد که ممکن است لکه ای بر روی فرش ایجاد گردد که قسمت های مختلفی از فرش را در برگیرد.

اما پس از شستشو بدلیل تفاوت در جنس نخ های بکار رفته در فرش، میزان تمیزی و رنگ قسمت های ابریشمی با سایر قسمت ها متفاوت خواهد بود، جهت جلوگیری از این اتفاق فرش گل ابریشم باید پس از شستشو، در پروسه لکه گیری و یکدست کردن ابریشم قرار گرفته و استاد کار با ظرافت تمام تک تک قسمت های ابریشمی را دوباره با قلم کوچک نظافت کرده و به پروسه آبکشی و آبگیر تحویل داده می شود.

قیمت شستشوی فرش ابریشم

تک تک پروسه ها و مراحل شستشو در کارخانه قالیشویی سراج بر اساس سال ها تجربه و تخصص طراحی گردیده تا فرش های ابریشمی یا کرک ابریشم و سایر فرش های دستباف اعلا را با بهترین کیفیت شستشو گردد. جهت دریافت قیمت شستشو فرش ابریشم می توانید با شماره ۰۲۱۷۷۴۹۰۵۲۵ تماس حاصل نمایید.

جهت استعلام قیمت شستشو فرش می توانید با شعب قالیشویی سراج ارتباط بر قرار کنید.

مطالب مرتبط

قالیشویی حرفه‌ای و مطمئن در تهران | بهترین خدمات شستشوی فرش

آیا به دنبال یک قالیشویی حرفه‌ای و مطمئن هستید؟ قالیشویی ما با بهره‌گیری از تجربه و تخصص، آماده ارائه بهترین […]

< 1 دقیقه مطالعه مشاهده
تمیز کردن لکه فرش

تمیز کردن لکه فرش

تمیز کردن لکه های فرش یا به عبارت تخصصی تر ، لکه برداری فرش بر خلاف تصور عموم امری تخصصی […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده

نحوه از بین بردن چین و چروک فرش

نحوه رفع چروک فرش نحوه رفع چروک فرش، با توجه به علت ایجاد چین و چروک می تواند بسیار متفاوت […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده